QUTE.sk will help to involve individual research teams in excellent international consortia, which will subsequently bring new opportunities and, last but not least, financial resources for further research.

Gallery

Contacts

QUTE.sk – Slovak National Center for Quantum Technologies

Dúbravská cesta 9, 841 04 Bratislava, Slovakia

qute@qute.sk

+421 904 507 697

Rozuzlite s nami svet kvantových technológií

  • 💻 Čo dokázali kvantové počítače vypočítať za posledný rok?
  • 🔑 Koľko kvantových bitov sa prenieslo cez kvantový internet?
  • 🌐 A vedeli ste, že existuje Svetový deň kvanta (World Quantum Day)?

Pripravte sa na novú éru poznania!

Aj tento rok sa 14. apríla stretneme naživo a pokúsime sa priblížiť aktuálne témy z oblasti kvantových technológií. Tie dnes formujú nielen informačné technológie, komunikáciu a bezpečnosť, ale majú čoraz väčší vplyv aj na medicínu, logistiku či vývoj nových materiálov. Prednáška sa pokúsi populárnym spôsobom a v súvislostiach objasniť najnovšie výsledky z oblasti kvantovej fyziky a kvantových technológií. Povieme si, čo v poslednom čase dosiahli kvantové počítače, aký je stav škálovateľnosti kvantovej komunikačnej siete, čo prelomové sme sa dozvedeli o kvantovom svete v roku 2024.

 

Po prednáške bude nasledovať otvorená diskusia s viacerými slovenskými vedcami a odborníkmi, ktorí sa podieľajú na výskume kvantových technológií a ich zavádzaní do praxe. Môžete sa tešiť na vedcov združených v Národnom centre pre kvantové technológie QUTE.sk, okrem iných prof. Vladimíra Bužeka, ktorý v 90tych rokoch minulého storočia priniesol problematiku kvantových technológií na Slovensko, Mária Zimana – vedúceho Centra pre výskum kvantovej informácie Fyzikálneho ústavu SAV, a ďalších špecialistov, ktorí vyvíjajú a využívajú kvantové technológie. Bude priestor na vaše otázky aj diskusiu o tom, kam smeruje vývoj tejto rýchlo sa rozvíjajúcej oblasti.

 

Pre koho je podujatie určené?

Podujatie je určené pre všetkých zvedavých nadšencov vedy – či už ste laik, študent, IT špecialista alebo odborník. Kvantová mechanika dnes už nie je len teóriou, ale reálnou súčasťou technologického pokroku. Príďte sa presvedčiť, že budúcnosť je kvantová!

Podujatie Kvantové zápletky plánujeme prinášať každoročne, vždy s najnovšími poznatkami zo sveta kvantovej fyziky a technológií.

Kedy:
14. apríl 2025 o 18:00
Kde:
Organizátor:
QUTE.sk
Vstupné:
4 EUR
Študenti, seniori a ZŤP vstup zdarma

Cieľom Svetového dňa kvanta je zapojiť širokú verejnosť do pochopenia a diskusie o kvantovej vede a technológiách.

Viac o World Quantum Day nájdete na: www.worldquantumday.org

Predstavujeme vám našich vedcov:

Doc. Mgr. Mário Ziman, PhD. je riaditeľom Fyzikálneho ústavu Slovenskej akadémie vied a predsedom výkonného výboru Národného centra pre kvantové technológie (QUTE.sk). Vo svojej vedeckej kariére sa zaoberá kvantovými technológiami, kvantovou kryptografiou a matematickými štruktúrami kvantovej fyziky. Počas svojho štúdia sa venoval témam ako programovateľné kvantové procesory, modely kvantovej dynamiky a viacčasticové kvantové previazanie. Po absolvovaní SCIEX postdoktorandského štipendia na ETH v Zürichu, pokračoval vo výskume v oblasti kvantovej komunikácie a spracovania informácie. Pôsobí aj ako pedagóg na Univerzite Komenského, STU v Bratislave a Masarykovej univerzite v Brne. Je spoluautorom špičkovej vedeckej publikácie “The mathematical language of quantum theory”, získal viacero ocenení doma aj v zahraničí.

Prof. RNDr. Vladimír Bužek, DrSc. je popredný teoretický fyzik v oblasti kvantovej optiky a kvantových informačných vied.  Jeho výskum je známy vďaka priekopníckej práci na rekonštrukcii kvantových stavov a procesov, programovateľných kvantových procesoroch, kvantovom klonovaní, ako aj novým algoritmom pre zdieľanie kvantových tajomstiev a kvantové hlasovacie protokoly. Pôsobí na Fyzikálnom ústave SAV a bol hosťujúcim profesorom na prestížnych univerzitách po celom svete. Bol predsedom Učenej spoločnosti Slovenska, je zahraničným korešpondenčným členom Rakúskej vedeckej akadémie a členom Academia Europaea. Patrí tiež medzi členov Institute of Physics (Veľká Británia) a Optical Society of America (USA), čím prispieva k rozvoju medzinárodnej vedeckej komunity. Počas svojej kariéry získal viaceré významné ocenenia, vrátane Ernst Abbe Medal, International Commission for Optics Prize, Humboldt Research Award, Zlatej medaily SAV a Radu Ľudovíta Štúra I. triedy.

Mgr. Daniel Nagaj, Ph.D. je nezávislý vedec v oblasti kvantovej informácie, ktorý spája teoretickú fyziku s teoretickou informatikou. Vo svojom výskume sa zaoberá výpočtovou zložitosťou simulácie systémov popísaných lokálnymi kvantovými Hamiltoniánmi. Jeho výskumné záujmy zahŕňajú okrem Hamiltoniánskej komplexity, tiež adiabatické kvantové výpočty, metódy kvantového žíhania, metódy tenzorových stavov a kvantové prechádzky. Daniel je známy svojím rýchlym vedeckým myslením, komplexným riešením problémov a vášňou pre popularizáciu fyziky. Počas svojej kariéry získal niekoľko významných ocenení, vrátane MIT Presidential Fellowship, Schwarz Postdoctoral Fellowship a 1. ceny v súťaži mladých výskumníkov Slovenskej fyzikálnej spoločnosti.

RNDr. Daniel Reitzner, PhD.je aktívny výskumník v oblasti kvantovej informácie a kvantových algoritmov. V súčasnosti pôsobí v CyberSecurityHube v Brne, kde pracuje na problematike bezpečnosti a implementácie kvantovej komunikačnej infraštruktúry. Predtým pracoval na vývoji kvantových počítačov na Technickom výskumnom centre (VTT) vo fínskom Espoo. Doktorát získal na Slovenskej akadémii vied v Bratislave, kde sa špecializoval na kvantové kráčania a kvantové merania. Ako držiteľ Fulbrightovho štipendia pôsobil na City University v New Yorku. Jeho vedecké práce zatiaľ získali viac ako 800 citácií. V roku 2017 získal ocenenie Mladý vedec roka za svoj prínos v oblasti kvantových technológií.

Fotografie z WQD 2024:

Podujatie je organizované v rámci projektu skQCI, ktorý je financovaný Európskou úniou z Programu Digital EuropeProgramu NextGenerationEU z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR.

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux