QUTE.sk will help to involve individual research teams in excellent international consortia, which will subsequently bring new opportunities and, last but not least, financial resources for further research.

Gallery

Contacts

QUTE.sk – Slovak National Center for Quantum Technologies

Dúbravská cesta 9, 841 04 Bratislava, Slovakia

qute@qute.sk

+421 904 507 697

Týždeň vedy a techniky

QUTE.sk a Fyzikálny ústav SAV, v. v. i., srdečne pozývajú študentov stredných a vysokých škôl, ako aj laickú a odbornú verejnosť na podujatia v rámci tohtoročného Týždňa vedy a techniky, ktorý sa uskutoční v termíne od 11. do 17. novembra 2024. Podujatia budú prebiehať v priestoroch Pavilónu QUTE, FÚ SAV, ako aj online prostredníctvom platformy ZOOM. V prípade záujmu je možné prednášky zorganizovať aj priamo na vašej škole.

Návštevníkom ponúkame možnosť nahliadnuť do kľúčových aktivít QUTE.sk. Predstavíme európsky projekt skQCI – Národná kvantová komunikačná infraštruktúra zameraný na bezpečnú kvantovú komunikáciu. Návštevníci spoznajú aj naše najnovšie pokroky vo výskume kvantových technológií, ako napr. vývoja slovenského prototypu jednofotónového detektora (SNSPD).

 

Pre stredné školy ponúkame inšpiratívne prednášky a podľa dohody možnosť predstaviť aj 2-qubitový stolový kvantový počítač a jeho využitie v praktickej výučbe. Okrem toho budete mať možnosť dozvedieť sa viac o pripravovanej virtuálnej triede a výučbe kvantových technológí pre stredoškolákov.

KEdy:
11. - 15. novembra 2024
DoD - 12. 11. 2024 od 8:30 do 16:00
KDE:

Deň otvorených dverí 

V rámci tohto týždňa otvoríme naše priestory pre širokú verejnosť. 12. novembra 2024. Počas Dňa otvorených dverí si návštevníci budú môcť pozrieť naše špecializované laboratóriá s odborným výkladom (každá prehliadka potrvá približne 20 minút).

Laboratórium kvantovej komunikácie a fotoniky

V laboratóriu kvantovej komunikácie predstavujeme zdroj previazaných fotónov, ktorý pozostáva z vysokoenergetického lasera a tzv. Sagnacovej slučky na špeciálnom optickom stole. Tento experimentálny systém umožňuje generovanie previazaných fotónov, čo je kľúčové pre bezpečnú komunikáciu v kvantovej sieti. Návštevníci sa dozvedia základy protokolu kvantovej distribúcie kľúčov (QKD) a zistia, ako tento prístup využíva previazanosť fotónov na dosiahnutie bezpečného prenosu informácií a jeho význam pre budúcnosť kvantovej komunikácie.

Uzol národnej kvantovej komunikačnej infraštruktúry

Prvý uzol národnej kvantovej komunikačnej infraštruktúry predstavuje prelomový krok v oblasti bezpečnej komunikácie. Tento uzol je vybavený komerčným supravodivým nanodrôtovým jednofotónovým detektorom (SNSPD), do ktorého sú zavedené rôzne optické káble. Vďaka tomuto riešeniu je možné vytvoriť bezpečné spojenie napr. medzi Viedňou a Národným laserovým centrom, neskôr medzi ďalším slovenskými mestami.

Naši odborníci vám vysvetlia, ako tento systém funguje a aký význam má pre budovanie kvantových komunikačných sietí, ktoré umožnia bezpečný prenos informácií na dlhé vzdialenosti.

Laboratórium kvantových meraní

V tomto laboratóriu využívame špičkový kryogénový systém, ktorý umožňuje dosahovať extrémne nízke teploty potrebné na výskum v oblasti kvantovej fyziky. Návštevníci sa dozvedia viac o jeho jedinečnej konštrukcii a použití supravodivých magnetov. Naši odborníci priblížia, ako sa tieto prístroje používajú pri skúmaní vlastností kvantových systémov a ako podporujú vývoj nových technológií, ako je napríklad supravodivý nanodrôtový jednofotónový detektor (SNSPD).

Popularizačné prednášky

Ako každý rok, aj tento ponúkame popularizačné prednášky, ktoré prístupnou formou predstavujú fascinujúci svet kvantovej fyziky a kvantových technológií. Naši odborníci priblížia kľúčové témy ako kvantová komunikácia, bezpečný prenos informácií, či kvantové merania a ich využitie v praxi. Prednášky sú vhodné pre školy, univerzity aj širokú verejnosť, pričom obsah prispôsobujeme úrovni a záujmu poslucháčov. 

Ponuky prednášok:

  • Kvantová fyzika v zakrivenom priestore (Mgr. Andrej Gendiar, PhD.) Aké sú rozdiely medzi klasickou fyzikou, teóriou relativity a kvantovou teóriou? Ako by sa dala zjednotiť Einsteinova teória relativity s kvantovou fyzikou? Čo je to kvantový magnet? Aké má vlastnosti v blízkosti čiernej diery.

  • Kvantová teleportácia (Doc. Mgr. Mário Ziman, PhD.) O tom ako informáciu zakódovať do polarizačných stupňov fotónov a vytvoriť tak kvantový bit, ktorý je možné nechať zmiznúť v portáli dómu Martina, aby sa vzápätí objavil v portáli dómu pani Alžbety o 400 km ďalej. Stačí k tomu kvantová komunikačná sieť.

  • Kvantové technológie (Doc. Mgr. Mário Ziman, PhD.) Senzory, komunikácia a počítanie nového tisícročia.

  • Podivné pravdepodobnosti (Doc. Mgr. Mário Ziman, PhD.) O tom, že sa vo svete kvantových systémov dejú naozaj divné veci a naviac sa dejú náhodne a neurčito a na veľké vzdialenosti. Vďaka nim máme možnosť naozaj bezpečne komunikovať. Kvantové podivnosti vedia pomýliť každého vrátane pána Einsteina, ale nie je omyl ako omyl …

Vyberte si z ponuky prednášok alebo prehliadok a dohodnite si s nami termín a miesto konania na event@qute.sk. Radi sa prispôsobíme vašim časovým možnostiam. Všetky prednášky vieme zabezpečiť aj v anglickom jazyku.
Aktuálny harmonogram DOD (pre jednotlivcov, ktorí by sa chceli pridať):

Dátum Začiatok Názov prednášky Prednášajúci
14.11.2024 10:00 Kvantová teleportácia doc. Mário Ziman, PhD.

Prehliadky laboratórií a prednášky sú dostupné počas celého roka, stačí nás kontaktovať vopred a dohodnúť si termín aj mimo Týždňa vedy a techniky.

In review

Opening the door to Quantum Technologies: Highlights from our Open Day

During a week from November 11th – 15th, the QUTE Pavilion of the Slovak Academy of Sciences opened its doors to … the World of Quantum Technologies. With a diverse group of visitors, including elementary and high school students, the event highlighted cutting-edge research and the technologies.

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux