Prezident Pellegrini a jeho pohľad na kvantovú komunikáciu

Dňa 12. marca 2025 sme mali tú česť privítať prezidenta SR Petra Pellegriniho na Fyzikálnom ústave SAV. Jeho návšteva bola dôležitým míľnikom nielen pre nás, ale aj pre celú slovenskú komunitu venujúcu sa kvantovým technológiám. Prezident prejavil veľký záujem o kvantovú komunikáciu, jej bezpečnostné výhody a potenciál pre Slovensko, pričom sme diskutovali o tom, ako môžu kvantové technológie zásadne posilniť infraštruktúru kybernetickej bezpečnosti v nadchádzajúcich rokoch.
Kvantovo zabezpečená komunikácia
Jednou z hlavných tém rozhovoru bol význam kvantovej distribúcie kľúčov (QKD), ktorá dokáže odhaliť akýkoľvek pokus o odpočúvanie. Predstavili sme prezidentovi projekt Slovenskej kvantovej komunikačnej infraštruktúry (skQCI), ktorý v rámci európskej iniciatívy EuroQCI buduje bezpečnú kvantovú sieť pre Slovensko. Prezident vyjadril záujem o ďalšiu spoluprácu a podporu tejto iniciatívy, pričom uznal jej významnú úlohu pri zabezpečení šifrovanej komunikácie v budúcnosti proti potenciálnym hrozbám, ktoré predstavujú kvantové počítače.

Praktická ukážka: Použitie kvantového kľúča
Počas prehliadky laboratória sme prezentovali náš novovyvinutý prepletenostný QKD prototyp, ktorý využíva demultiplexujúceho poskytovateľa kvantovej siete. Tento systém umožňuje plne prepojenú QKD topológiu so štyrmi uzlami (vyvinutú v spolupráci s Quantum Optics Jena GmbH) a demonštruje generovanie šiestich kľúčových zásobníkov medzi štyrmi uzlami. V našich laboratóriách Centra pre výskum kvantovej informácie (RCQI) sa nám podarilo dosiahnuť kilobitové rýchlosti bezpečných kľúčov za sekundu, čo predstavuje významný krok k praktickému nasadeniu QKD v reálnych komunikačných sieťach.



Detekcia odpočúvania!
Systém QKD je navrhnutý tak, aby odhalil pokus o odpočúvanie, a túto funkciu sme sa rozhodli predviesť v praxi. Manipulácia so zväzkom optických vlákien počas prenosu kvantových kľúčov, viedla k tomu, že systém zaregistroval manipuláciu, okamžite zastavil výrobu kryptografických primitív a počkal, kým sa kvantová bitová chybovosť (QBER) vráti pod bezpečnostný prah štandardných bezpečnostných dôkazov QKD. Táto demonštrácia podčiarkla jedinečnú vlastnosť QKD – okamžitú detekciu manipulácie

Čo to pre Slovensko znamená?
Vybudovanie kvantovej komunikačnej infraštruktúry je kľúčovým krokom k budúcnosti bezpečnej komunikácie. Kvantová distribúcia kľúčov je technológia, ktorá ochráni kritické dáta nielen vo vláde, ale aj v priemysle a finančnom sektore. Návšteva prezidenta zdôraznila rastúcu odbornosť Slovenska v tejto oblasti a vytvorila priestor pre budúce strategické partnerstvá medzi vedeckou obcou a vládou. Vývoj kvantovej infraštruktúry v rámci skQCI pokračuje plánovaným rozširovaním siete a ďalšími experimentmi na optimalizáciu protokolov QKD.
Sme radi, že naša vedecká práca vzbudila pozornosť na najvyššej úrovni a tešíme sa na ďalšie kroky k implementácii kvantovo bezpečnej komunikácie na Slovensku!