QUTE.sk will help to involve individual research teams in excellent international consortia, which will subsequently bring new opportunities and, last but not least, financial resources for further research.

Gallery

Contacts

QUTE.sk – Slovak National Center for Quantum Technologies

Dúbravská cesta 9, 841 04 Bratislava, Slovakia

qute@qute.sk

+421 904 507 697

Popularizačno-vedecká prednáška prof. Vladimíra Bužeka pri príležitosti Svetového dňa kvanta 14.4.2024

moderuje a diskutuje: Samuel Kováčik, Vedátor_sk

  • Aké sú jej hlavné výzvy a aký prinášajú potenciál?
  • Prečo sú kvantové počítače dôležité a ako ich môžeme využiť?
  • Aké sú najnovšie úspechy v tejto oblasti?
  • Ako by sa mohla prejaviť vo vašom živote alebo profesii?
  • Aký je vplyv na kryptografiu a bezpečnosť?

Kvantová mechanika, od svojho zrodu, neustále fascinovala vedcov i laikov svojou záhadnou povahou a revolučnými dôsledkami. Druhá kvantová revolúcia označuje novú éru výskumu a technologického pokroku, ktorá otvára dvere k novým možnostiam a výzvam pre celý rad disciplín. Prednáška prof. Bužeka sa zameriava na objavovanie základov druhej kvantovej revolúcie a na to, ako ovplyvní našu budúcnosť.

V prednáške okrem iného odprezentuje hlavné technologické a teoretické inovácie, ktoré definujú tento nový vývoj a ktoré majú potenciál zmeniť našu predstavu o výpočtoch, komunikácii, a dokonca aj o realite samotnej. Objasní aj otázku toho, ako sa tieto nové technológie a teórie dotknú najrôznejších odvetví, vrátane informačných technológií, medicíny, a materiálových vied.

Vývoj druhej kvantovej revolúcie predstavuje jedinečnú príležitosť pre objavovanie nových hraníc vedy a technológie. Táto prednáška vás pozýva na cestu poznania a diskusie o tom, ako bude táto revolúcia formovať našu budúcnosť a aké budú jej dôsledky pre spoločnosť ako celok.

Po prednáške bude nasledovať diskusia so Samuelom Kováčikom (Vedátor_sk) a Máriom Zimanom (QUTE.sk a riaditeľ FÚ SAV)

Prof. Vladimír Bužek

Oblasti jeho výskumu sú predovšetkým teoretická kvantová optika a kvantové informačné vedy. Je známy vďaka svojej práci na rekonštrukcii kvantových stavov a procesov z nekompletných experimentálnych údajov, programovateľných kvantových procesorov, kvantového klonovania, nových algoritmov pre zdieľanie kvantových tajomstiev a kvantových hlasovacích protokolov.

Pracuje na Fyzikálnom ústave Slovenskej akadémie vied. Bol hosťujúcim profesorom na mnohých akademických inštitúciach, vrátane Imperial College, Londýn (Veľká Británia), National University of Ireland, Maynooth (Írsko), University of Ulm (Nemecko), SOKEN (Japonsko), University of Queensland (Austrália), Sogang University (Južná Kórea), INAOE Mexico, Pontificia Universidad Católica de Chile, atď. Prof. Bužek bol predsedom Učenej spoločnosti Slovenska, je zahraničným korešpondenčným členom Rakúskej vedeckej akadémie a členom Academia Europaea. Je členom Institute of Physics (Veľká Británia) a Optical Society of America (USA).

About
Kedy:
April 14, 2024 o 18:30
Kde:
Organizátor:
QUTE.sk
Vstupné:
4 EUR
Študenti, seniori a ZŤP vstup zdarma

Cieľom Svetového dňa kvanta je zapojiť širokú verejnosť do pochopenia a diskusie o kvantovej vede a technológii.

Viac o World Quantum Day nájdete na: www.worldquantumday.org

Projekt skQCI je financovaný Európskou úniou z programu DIGITAL a programu NextGenerationEU z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR.

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux